Kaštieľ Šaštín

Kaštieľ Šaštín

Renesančno-barokový kaštieľ prestavaný na najväčšiu manufaktúru na kartún a neskôr na cukrovar.

Kaštieľ nájdete neďaleko známej šaštínskej baziliky (národná kultúrna pamiatka), stačí prejsť mostom cez potok a po pravej strane je veľká budova štvorcového pôdorysu. V súčasnosti sa však podobá skôr na továreň ako na kaštieľ. Jeho umiestnenie neďaleko potoka vyvoláva dohady, či nestojí na mieste zaniknutého vodného Šaštínskeho hradu.

Vznik kaštieľa je spojený s rodinou Czoborovcov, ktorá ho nechala postaviť začiatkom 17. storočia. Vďaka ich zlému hospodáreniu prešiel kaštieľ i ďalšie majetky do rúk Františkovi Lotrinskému, manželovi Márie Terézie. Nový majiteľ v roku 1736 (1738) premenil kaštieľ na manufaktúru na kartún (hrubšia hladká bavlnená potláčaná tkanina). Bola to najväčšia textilná manufaktúra na Slovensku. František Lotrinský ju vlastnil až do roku 1754, vtedy ju odkúpila spoločnosť rakúskych obchodníkov. S určitými prestávkami fungovala kartúnka až do polovice 19. storočia. Pri prestavbe kaštieľa na manufaktúru pravdepodobne neboli urobené väčšie zásahy do vnútornej dipozície kaštieľa, prišlo k nim až pri neskoršej prestavbe na cukrovar (polovica 19. storočia). V 20. storočí sa do kaštieľa vrátila textilná výroba. Sídlila v ňom Trikota, n.p. V 90-tych rokoch prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.

 

Kraj: Trnavský kraj
Okres: Senica
Obec: Šaštín – Stráže
Historický región: Bratislavská stolica

VN:F [1.9.17_1161]
Hodnotenie: 0.0/10 (0 . )
Print Friendly, PDF & Email

Jedna odpoveď na “Kaštieľ Šaštín”

  1. Viktor Bíly
    marec 12, 2016 at 4:36 pm #

    Musím Vás vyviesť z omylu, toto (na fotke) bol zámok/kaštiel v ktorom síce bol podnik Trikota no v žiadnom prípade to nebola manufaktúrka. Miešate 2 rôzne budovy.

    1.)Manufaktúra na kartún, ktorá bola prestavaná na cukrovar, neskôr na školu a na vojenský sklad Ministerstva vnútra je kaštiel s rybníkom za bazilikou smerom na obec Kuklov.

    2.)Pozostatky zámku oproti bazilike (na priloženej fotografii) bol pôvodne vodný hrad prestavaný na zámok/kaštieľ. Na žiadnu manufaktúru prestavaný nebol. Počas 1.sv. vonjy sa tam vyrábali motory firmou Pelikán a až v 50.rokoch minulého storočia sa tam zaviedol textilný závod Trikota časom premenovaný na Slotas.

Pridať Komentár